Sök på hela webbplatsen

S- Testosteron

Indikation

-  Utredning av viriliserande tillstånd hos kvinnor (hirsutism, polycystiskt ovariesyndrom)

-  Misstanke på hormonproducerande tumör

-  Kongenital binjurebarkhyperplasi

-  Misstänkt androgenbrist/hypogonadism/pubertas tarda eller praecox hos män,
   eventuellt i kombination med SHBG

-  Fertilitetsutredningar

Hos individer med låga testosteronvärden (tex kvinnor och barn) rekommenderas analys med masspektrometri (LC-MS/MS) då den immunkemiska metoden inte är lika känslig på låga testosteronnivåer. 

Analysmetod

Immunkemisk

Remiss

Elektronisk remiss/beställning eller

pappersremissen Laboratorieremiss 1

Provtagning

Män: provet bör tas på morgonen (kl 7-10) efter en natt fastande på grund av dygnsvariation samt att lägre nivåer av testosteron kan ses upp till 3 timmar efter födointag.

Vid uppföljning kan provet tas även senare under dagen, men vid bedömning ska hänsyn tas till provtagningsförhållanden. Ange provtagningstid och om patienten varit fastande.

 

Kvinnor: provet kan tas när som helst på dagen, behöver inte tas fastande.

 

Serumrör med gel, se bild och hantering.

Förvaring/transport

Centrifugerat prov är hållbart 3 dygn i rumstemperatur eller 5 dygn i kyla.

Vid längre tids förvaring skall serum hällas av, frysas vid -20o C och skickas fryst till laboratoriet.

Svarsrutiner

Analys utförs vardagar.

Referensintervall

Vuxna

Kön Ålder (år) Referensintervall (nmol/L)
Kvinna < 50 (före menopaus) 0,3 – 1,2
Kvinna ≥ 50 (efter menopaus) < 1,3
Man < 50 6,9 – 23
Man ≥ 50 6,5 – 24

 

Barn

Kön Pubertetsstadium (enl Tanner) Referensintervall efter pubertetsstadium (nmol/L)
Kvinna 1 < 0,4
Kvinna 2 < 1,0
Kvinna 3 < 1,1
Kvinna 4 < 1,2
Kvinna 5 0,4 – 1,4

 

Kön Pubertetsstadium (enl Tanner) Referensintervall efter pubertetsstadium (nmol/L)
Man 1 < 0,5
Man 2 < 2,8
Man 3 < 17
Man 4 2,7 – 26
Man 5 7,8 – 23


Tolkning av svar

En till tre timmar efter måltid på morgonen sjunker testosteron hos män med ca 30%, därför rekommenderas fasteprov.

Testosteron utsöndras med kraftig dygnsvariation (upp till 300%) med ett maximum tidigt på morgonen och lägsta värden kring midnatt. Halveringstiden i blod är kort (ca 4 minuter).

För kvinnor är fas i menscykeln av betydelse för bedömning av testosteronnivåerna. Provtagningstid och/eller fastande provtagning bedöms inte ha en klinisk betydelse.

Produceras hos män till största delen i testiklarna, hos kvinnor i ovarierna och binjurarna samt genom omvandling av androstendion i perifera vävnader.  I blodet transporteras testosteron till största delen bundet till SHBG och albumin. Bara en liten mängd (ca 1-2%) är fritt och således biologisk aktivt.

Testosteron omvandlas i vävnaderna i olika utsträckning till 5-alfa-dihydrotestosteron, vilket är högt biologiskt aktivt. I fettvävnad kan testosteron omvandlas till östrogen. Testosteroneffekten är beroende av antalet androgenreceptorer och koncentrationen av enzymet 5-alfa-reduktas i respektive vävnad.

Skribent: Eli Zahou, Överläkare Klinisk kemi, Laboratoriemedicin Unilabs Redaktör: Anna-Karin Brodin, Leg. Biomedicinsk analytiker, Laboratoriemedicin Unilabs

Uppdaterad: 2026-03-11

Anvisningen genomgår regelbunden revision, senast 2015-05-30

Synpunkter på innehållet?  Tyck till
Sökresultat
Stäng