Regelbunden kontroll av rengöring och desinfektionsprocess av endoskop sker för att tidigt kunna förhindra uppkomst av biofilm och upptäcka bakterieförekomst. Laboratoriet utför filtrering av sköljvätska efter desinfektion av endoskop och kvantitativ-odling av filter på olika substrat. Vid växt görs artbestämning för att särskilja kliniskt relevanta mikroorganismer från kontaminanter och miljöbakterier.
Beslut om provtagningsfrekvens avseende sköljvätska från endoskopdiskdesinfektorer och kanalförsedda endoskop fattas av endoskopienheter i samråd med smittskyddsenheten. Mer information finns på Svensk Förening för Vårdhygiens hemsida, klicka här.
Kanalförsedda endoskop ska genomgå en mekanisk manuell rengöring och desinfekteras i speciella diskdesinfektorer. Standard SS EN-ISO 15883 beskriver bland annat hur denna process ska valideras genom odling av slutsköljvätska.
Sköljvätska från endoskop filtreras och mängd bakterier som detekteras på filtret justeras till antal cfu/100 mL.
Artbestämning görs vid misstanke om växt av kliniskt relevanta mikroorganismer.
Vid misstanke om förekomst av Legionella eller Mycobacterium tuberculosis skickas provet till ett referenslaboratorium för vidare utredning.Påvisade multiresistenta bakterier som MRSA, ESBL, VRE, karbapenemasproducerande Pseudomonas aeruginosa och Acinetobacter rapporteras till smittskyddsenheten.
Pappersremissen, Laboratorieremiss 2.
Ange "Endoskop", på den streckade raden under rubriken "Miljö".
Under rubriken "Kliniska uppgifter", skall följande anges:
Serienummer, modellnummer på endoskopet, samt typ av endoskop (bronkoskop, cytoskop, gastroskop, annat).
Endoskopen ska förvaras enligt verksamhetens rutin i minst 12 timmar före provtagning och kanalerna ska vara torra innan provtagning. Detta för att efterlikna de förutsättningar som råder när endoskopet används till patient.
Nya endoskop, låneendoskop samt endoskop som varit på service provtas efter rengörings- och desinfektionsprocess enligt samma rutin som beskrivs här innan de tas i bruk.
Använd en Steril flaska à 300 mL per prov (kan beställas från labbet). Fyll med 200 mL sköljvätska per flaska.
Använd lämplig transportförpackning.
Vid transporttider över fyra timmar ska provet förvaras och transporteras kylt. Tid från provtagning till ankomst laboratoriet ska vara inom 48 timmar.
Provet ska vara lab tillhanda måndag-torsdag.
Odling fortgår i 7 dagar.
Vid ingen växt slutsvaras provet efter 7 dagar.
Vid växt av mikroorganismer lämnas ett preliminärsvar med typning och mängdangivelse efter 7 vardagar. Om resistensbestämning ska göras slutsvaras provet efter 7-14 vardagar.
Telefonsvar lämnas vid växt av kliniskt relevanta fynd.
Vid fynd av mikrobiologisk växt liknande omgivningsflora, till exempel KNS, mikrokocker, bacillus som ofta detekteras i odlingar från endoskop kan en kontamination vid provtagning inte uteslutas. Provtagningsteknik samt metod för manuell rengöring bör kontrolleras.
För kritiska endoskop som t.ex. bronkoskop, duodenoskop och cystoskop ska ingen växt påvisas för att godkänna sterilkontroll.
För övriga endoskop gäller ≤50 cfu/100 mL av icke sjukdomsframkallande bakterier för ett godkänt resultat.
Vid växt av >50 cfu/100 mL svaras ej godkänt resultat, endoskopet tas ur drift.
Om ett bronkoskop har använts på en Mycobacterium tuberculosis infekterad patient bör labbet meddelas för att skicka provet till ett referenslaboratorium för odling av M. tuberculosis.
Om Legionella misstänks förekomma i kranvatten på en enhet bör labbet informeras för att skicka provet till referenslaboratorium för detektion av Legionella.